Europajolle

Beskrivelse af Europajolle.

Det er en enmandsjolle, der er ideel for sejlere, der er vokset ud af Optimistjollen og vejer 50-75 kg. Alle Europajoller har sin egen mast der er lavet af kulfiber, den bliver købt som tilbehør og specialdesignet til den enkelte sejler. En blød mast er bedst til de lette sejlere, mens tungere sejlere skal have en stivere mast. Ældre master er typisk lavet af aluminium, men der må ikke sejles kapsejlads med disse ifølge klassereglerne. Europajollen blev for alvor kendt, da den i 1992 blev en olympisk klasse for kvinder som et alternativ til herrernes Finnjolle. I 2008 bliver den dog udskiftet med Laser Radial (Laserjolle med lille sejl).

Fakta for Europajollen.

Besætning 1 mand
Længde 3350 mm
Bredde 1380 mm
Dybgang 1000 mm
Mastehøjde 5430 mm
Vægt (min) 60 kg
Storsejl 7 m²
Klubbens bådtyper