Optimistjoller

 

Beskrivelse af Optimistjollen.

Optimistjollen som også kaldes Optien, er den meste udbredte jolletype for enmands sejlads. Det er typisk den jolle alle vores nybegynder og de fleste af vores sejler, sejler i. Vores sejler der sejler optimistjolle er normalt imellem 7 og 14 år. Men bliver inddelt og trænede efter 3 forskellige niveauer efter hvor øvede man er. De 3 niveauer hedder A- B- og C-sejlere. Man starter med at vore C-sejlere når man er nybegynder og let øvede. Derefter bliver man B-sejlere og til sidst A-sejlere. Optimistjollen er en god begynder-jolle da der ikke er så mange trimmuligheder at holde styr på. Jollen styres og trimmes udelukkende med roret, sværdet, skødet, sprydstagen, bomnedhalet og sejlerens placering i båden.Når man er begyndt at vokse ud af jollen går videre til en større jolletype. Traditionelt begynder man at sejle enten Europajolle, Laser eller Zoom8. Fevajolle er også en mulighed, hvis man kan finde en god kammerat at sejle med.

Fakta om Optimistjollen

Besætning 1 mand
Længde 2300 mm
Bredde 1130 mm
Dybgang 650 mm
Mastehøjde 2350 mm
Vægt (min) 45 kg
Storsejl 3,5 m2
Klubbens bådtyper